Microsoft på vej med turbo-boot til Windows

Det kommende Windows 8 vil slå forgængerne med flere længder, når det kommer til boot-hastigheden. Se, hvad Microsoft bygger det løfte på.

Artikel top billede

Læs også:
Microsoft: Derfor får Windows 8 to brugerflader

Her er de fem vigtigste nyheder i Windows 8

Nu skal det være slut med at kunne drikke både halve og hele kopper kaffe, inden ens pc får startet ordentligt op.

Det lover Microsoft, der i et blogindlæg på Windows 8-bloggen beskriver, hvorfor man vil opleve nogle helt andre boot-tider i det kommende Windows 8.

"Vores løsning er en ny slags hurtig opstart-mode, der er en hybrid mellem en traditionel koldstart og at fortsætte fra dvale," skriver Gabe Aul fra
Windows-teamet.

Ifølge Microsoft kan man regne med, at opstartstiderne på en Windows 8-pc vil blive 30 til 70 procent hurtigere end på en Windows 7-maskine.

Her er Microsofts egne målinger, der viser opstartstiden i Windows 8 i forhold til Windows 7:

Gabe Aul beskriver forskellen fra Windows 7 til Windows 8 således:

"... som i Windows 7 lukker vi alle bruger-sessioner, men i stedet for at lukke kernel-sessionen, sætter vi den i dvale."

"Den nye opstarts-mode vil give fordele på stort set alle systemer, uanset om de har en HDD eller en SSD, men for nyere systemer med SSD er det simpelthen fantastisk," skriver Gabe Aul.

Microsofts tiltag med den nye boot-funktion er ikke enestående.

Både i Apples nye Lion-styresystemet og i Googles Chrome OS er der fokus på, at opstarts-tiden skal minimeres mest muligt.

Det er natulrigvis for tidligt at sige, hvilket styresystem der klarer turbo-boot'en bedst.

Læs også:
Microsoft: Derfor får Windows 8 to brugerflader

Her er de fem vigtigste nyheder i Windows 8

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly